Sinop’ta berber tarifesine yüzde 50 zam geldi

Sinop’ta Esnaf ve Sanatkârlar Odası, berberlere yapılan yeni zamlı tarifeyi onayladı. Buna göre Sinop’ta berberlerde 200 TL olan saç-sakal tıraşı 300 TL’ye çıkartıldı. Çocuk tıraşı da 130 TL olarak belirlendi.

Sinoplu Berber işletme sahibi Aytaç Şahin, “Biz zam yapma taraftarı değiliz. Fakat günümüzün yaşam şartları, maliyetler ve kira giderleri nedeniyle zam yapıyoruz. 1 buçuk liraya aldığımız sabun bile 30 lira olmuş. Rakamlar şaka gibi” dedi.

Sinop’ta berber tarifesine yapılan zam, Esnaf ve Sanatkarlar Odası kararı ile onaylandı. Yeni tarifeye göre sadece saç tıraşı yıkamalı 200 TL, sakal tıraşı 100 TL, saç ve sakal tıraşı ise yıkama ve fön ile birlikte 300 TL oldu. Çocuk tıraşı da 130 TL olarak belirlendi.

‘1 BUÇUK LİRALIK SABUN BİLE 30 LİRA OLDU’

Sinoplu berber işletme sahibi Aytaç Şahin, şöyle konuştu:

“Biz zam yapma taraftarı değiliz. Fakat günümüzün yaşam şartları, maliyetler ve kira giderleri nedeniyle zam yapıyoruz. Asgari ücrete yüzde 50 zam geldi. Onun doğrultusunda biz de böyle bir talepte bulunduk. Kızan ve şikayet eden arkadaşlar var. Saç tıraşı yıkamasız 150 lira, yıkamalı 200 lira. Sakal tıraşı 100 lira.

Bence bu fiyatlar şu yaşadığımız ortamda normal. Biz burada 9 kişi çalışıyoruz. Bir kişinin sigorta maliyeti bugün 6 bin lira. Kendi Bağ-Kur ve dükkan kiramız var, vergimiz var, ödemiş olduğumuz KDV’lerimiz var. Bunun dışında malzemelerimiz de var.

Dışarıdan bunları pek fazla kişi görmek istemiyor. Sadece makasla, tarağı görüyor. Ben aşağı yukarı 33 seneden beri bu işi yapıyorum. Biz bu işe yıllarımızı verdik. Demek istediğim her geçen gün daha da zorlaşıyor. 1 buçuk liraya aldığımız sabun bile 30 lira olmuş. Rakamlar şaka gibi. Sonuçta herkesin cebine dokunuyor.”

‘FİYATLARI ÇEKİNEREK SÖYLÜYORUZ’

Sinoplu berber işletme sahibi Mustafa Hüseyin Güllüoğlu ise yeni zamlardan memnun olmadıklarını belirterek “Memura zam geldi, asgari ücrete zam geldi diye insanlar seviniyor ama baktığınız zaman piyasa noktasında her şeye zam geldiği için kimsenin yüzü gülmüyor. Sistem yine aynı şekilde devam ediyor. Sadece mevzu rakamların yükselmesi oluyor. Kime sorarsak soralım, kimse halinden bir noktada memnun değil” dedi.

Sinoplu Berber Burak Eğilmez de fiyat artışlarından sonra müşterilerden şikayet aldıklarını söyledi. Eğilmez “Şu anda müşterilere fiyatları biz de çekinerek söylüyoruz açıkçası” dedi.

“BİZİM AÇIMIZDAN İYİ BİR ŞEY DEĞİL TABİ Kİ”

Berbere tıraş olmaya gelen Hakan Aslan ise “Bizim maaşlar artıyor. Parayı harcarken de her yerde zam görüyoruz. Markette de, berberde de her yerde olduğu gibi burada da zam var. Ne müşteri memnun, ne de esnaf” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir