Emmy ödüllü yönetmen Eleanor Coppola hayatını kaybetti

Eleanor Coppola, sanatın pek çok alanında eserler ortaya çıkardı. Fotoğraf, çizim ve kavramsal eserleri içeren görsel sanatı dünya çapında birçok galeri ve müzede sergilendi. 

Özellikle mafya türünün en önde gelen filmlerinden biri olan ve sinema tarihinde bir klasik haline gelen Baba (The Godfather) filminin yönetmeni Francis Ford Coppola ile evli ve üç çocuk sahibiydi. Hatta belgeselci olarak da bilinen Eleanor Coppola, kocası Francis Ford Coppola’nın “Kıyamet” (Apocalypse Now) adlı filminin yapım aşamasını anlatan Hearts of Darkness adlı filmiyle 1992’de Emmy ödülü kazandı. Ayrıca romantik komedi filmleri Bonjour Anne (Paris Can Wait) ve Love Is Love Is Love filmlerinin de yönetmenliğini yaptı.

FRANCIS FORD COPPOLA İLE TANIŞMASI…

Kaliforniya’nın Orange ilçesinde büyüyen Eleanor Coppola, Los Angeles Kaliforniya Üniversitesi’nde okumak için Los Angeles’a taşındı. Orada, Francis Ford Coppola ile ilk yönetmenlik denemesi olan, Roger Corman’ın yapımcılığını üstlendiği 1963 yapımı korku filmi Dementia 13’te sanat yönetmen yardımcısı olarak çalıştı. İkili tanıştıktan birkaç ay sonra Eleanor Coppola hamile kaldı ve çift, Şubat 1963’te Las Vegas’ta evlendi.

ÜÇ ÇOCUK DA İZLERİNİ TAKİP ETTİ

Sırasıyla Gian-Carlo, Roman ve Sofia isimli üç çocukları oldu. Çocukların hepsi de Bbabalarının filmlerinde oynayıp setlerde büyüdükten sonra sinemaya yöneldi.

Eleanor Coppola, Associated Press’e 2017’de şöyle demişti: “Ailenin ne verdiğini bilmiyorum ama umarım her ne olursa olsun, yaratıcı süreçlerinde birbirlerini cesaretlendiren bir aile örneği oluşturmuşlardır. Biz onlardan bunu istemedik ya da beklemiyorduk ama yaptılar. Bir ara Sofia şöyle dedi: ‘Ceviz ağaçtan uzağa düşmez.’”

Babasının birçok filminin arka planında görülen Gian-Carlo, 1986 yılında 22 yaşındayken bir tekne kazasında hayatını kaybetti. Gian-Carlo’nun ölümünden ise tekneyi kullanan Aşk Hikâyesi filmiyle tanınan Ryan O’Neal’in oğlu Griffin O’Neal sorumlu tutuldu. Roman Coppola kendi filmlerini yönetti ve düzenli olarak Wes Anderson’la işbirliği yapıyor. Babasının San Francisco merkezli film şirketi American Zoetrope’un başkanı. Sofia Coppola ise, Bir Konuşabilse (Lost in Translation) ve Priscilla gibi filmlerin yazar ve yönetmenliğini üstlenerek kendi kuşağının en beğenilen film yapımcılarından biri oldu.

Eleanor Coppola’nın ölüm nedeni belirtilmese de bir süredir sağlığı iyi değildi. Hatta Sofia Coppola, Priscilla’nın ekim ayı başlarında New York Film Festivali’ndeki gösterimine katılmayı reddedip “Orada olamadığım için çok üzgünüm ama bu filmin ithaf edildiği annemle birlikteyim” demişti.

KOCASININ VE ÇOCUKLARININ FİLMLERİNİ BELGELEDİ

Eleanor Coppola, Emmy ile ödüllendirildiği ve tayfun nedeniyle setin yıkıldığı, Martin sheen’in kalp krizi geçirdiği, bir set çalışanının hayatını kaybettiği olaylı Kıyamet filminin belgeseli Hearts of Darkness’ı çektikten sonra bir de kitap kaleme aldı.

“Notes: The Making of Apocalypse Now” isimli kitapta da ünlü bir yönetmenle evli olmanın zorlukları da dahil olmak üzere bazı iç çalkantılarını anlatıyordu. Manila’da kaldıkları yıl boyunca arkadaşlarından, ilişkilerinden ve projelerinden izole edilmiş bir kadın olduğunu yazdı. Ayrıca Francis’in evlilik dışı bir ilişkisi olduğunu da açıkça ifade etti: “Hayatımı istediğim gibi alabilmem için Francis’in beni terk etmesini ya da ölmesini bekleyen bir yanım var.” 

Ancak ikili hayatları boyunca birlikte kaldı. Coppola da kendisi için yaratıcı çıkış yolları aramaya devam etti. Kocasının birkaç filminin yanı sıra Roman’ın CQ’su ve Sofia’nın Marie Antoinette ve The Virgin Suicides filmlerini de belgeledi. 

Coppola, 2016 yılında, 80 yaşındayken, Diane Lane’in başrol oynadığı romantik komedi Paris Can Wait’le ilk öyküsel deneyimine imza attı. Bunu 2020’de Love Is Love Is Love filmi takip etti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir