Dövmelerle ilgili endişe verici araştırma

ABD’de yapılan bir araştırmada, 54 mürekkep örneği üzerinde yapılan testlerde 45’inin etikette listelenmeyen bileşikler içerdiği tespit edildi. Buna göre dövmelerin %90’ı organ hasarına yol açabilecek kimyasallar içeriyor.

En yaygın olanı, böbreklerde bir tür nekroz da dahil olmak üzere organlara zarar veren bir bileşik olan polietilen glikoldu. Diğerleri arasında bebeklerde sinir sistemi fonksiyon bozukluğuyla bağlantılı olan 2-fenoksietanol ve bir antibiyotik vardı.

Mürekkeplerde bulunan polietilen glikol, dövmelerde koyulaştırıcı madde olarak kullanılarak dövmelerin uygulanmasını kolaylaştırıyor.

ABD’deki Gıda ve İlaç İdaresi (FDA), 2022’nin sonlarında yapılan oylamanın kuruma bunu yapma yetkisi vermesinden sonra önümüzdeki aylarda dövme mürekkeplerini düzenlemeye başlayacak. Yasa koyucular, dövmelerdeki mikropların neden olduğu çok sayıda hastalık raporunun ardından bu değişikliğe karar verdiler.

Dövmeler ünlüler arasında da daha yaygın hale geliyor ve bu da onların popülaritesini artırıyor. Justin Bieber, Machine Gun Kelly gibi figürler de bu trende ayak uyduruyor.

Analytical Chemistry dergisinde yayınlanan çalışmada bilim insanları, ABD merkezli dokuz üreticiden mürekkep örnekleri topladı.

Daha sonra testlerde bulunan içerikler, tutarsızlıkları ortaya çıkarmak için mürekkeplerin etiketlerinde listelenenlerle karşılaştırıldı.

Ortaya çıkan sonuçlar, zararlı birçok kimyasalın dövme içeriklerinde yer alan mürekkeplerde bulunduğunu ortaya koydu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir