Jeff Bezos, Elon Musk’a karşı yenilgisini büyük bir dönüşle telafi ediyor!

NASA 2029 yılında gerçekleştirmeyi planladığı Ay’a iniş programı için çalışmalara devam ediyor. Amerika’nın uzay ajansı NASA tarafından Artemis V olarak adlandırılan programda iniş aracı görevini ise Jeff Bezos‘un şirketi Blue Origin’e verdi. Bezos bu haberle birlikte 2021 yılında aldığı yenilgiyi telafi etmiş oldu. İşte konuyla ilgili detaylar…

Jeff Bezos ve Blue Origin, Artemis V görevindeki yeni oyuncu olarak sahneye çıkıyor!

NASA, Ay’a insan götürme misyonları olan Artemis görevleri için çalışmalarını sürdürüyor. Bugün yaptığı bir açıklama ile Artemis V görevinde astronotları Ay’a taşıyacak olan şirketi duyurdu. NASA, bu önemli görev için milyarder iş insanı Jeff Bezos’un Blue Origin adlı uzay şirketini seçtiğini bildirdi. Ayrıca, anlaşmanın 3,4 milyar dolarlık bir bedele sahip olduğu da belirtildi.

NASA’nın bu kararı ile 2029 yılındaki Ay taşımacılığı görevi Jeff Bezos’a ait oldu. Yapılan anlaşmada şirketin 4 adet mürettabatı taşıyacağı belirtildi. Bu astronottan ikisiyse Ay yüzeyine inecek ve orada araştırmalar yapacak. Ay yüzeyine iniş sırasında da yine Blue Origin’e ait uzay aracı kullanılacak.

Bezos’un şirketi böylece 2021 yılında Elon Musk’a karşı aldığı yenilgiyi de telafi etmiş oldu. İki uzay devi 2021 yılında yine ihaleye girmişti. Yapılan uzay ihalesinde NASA’nın 2025 yılında yapması planlanan Artemis III görevindeki iniş aracı yapım görevini Elon Musk’ın şirketi SpaceX’e vermişti.

2021 yılındaki anlaşmanın bedeli toplamda 2,9 milyar dolar değerindeydi. Ayrıca NASA Artemis III görevinde kullanılacak iniş aracının Artemis IV görevinde de kullanılacağını bildirmişti. Bezos buna karşılık olarak böyle bir görevin tek bir şirkete verilmemesi gerektiğini savunarak mahkemeye gitti.

Fakat mahkeme Bezos’u haksız gördü. Buna neden olarak da yapılan anlaşma sayesinde uzay şirketleri arasında rekabetin oluşacağını böylece ortaya daha kaliteli ve daha ucuz ürünlerin çıkacağını savundu. Jeff Bezos Artemis V görevini almasıyla birlikte Elon Musk karşısında aldığı yenilgisini bir nebze de olsa telafi etmiş sayılabilir. 2025 yılındaki görev Jeff Bezos ve onun uzay şirketi Blue Origin firmasına verildi.

Peki siz neler düşünüyorsunuz? Yorumlarınızı bizimle paylaşmayı unutmayın…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir