İsviçre’de Marketten Alınanlar Türkiye’de Frank Hesabıyla Bile Daha Pahalı!

Hayat pahalılığı herkesin malumu olurken, Türkiye’de özellikle kazançların temel ihtiyaçlardaki artışa erişememesi son dönemlerin en çok tartışılan konusu. Tüm dünyada var olan enflasyonist ortam alım gücündeki karşılaştırmaları kaçınılmaz kılıyor bunu da her türlü veriyle izleyerek yurt dışında yaşayan Türklerin sosyal medya hesaplarında takip etmek üzücü oluyor. Gelin bugün de İsviçre’deki market alışverişine boyun bükelim.

1 İsviçre Frangı 21,19 Türk Lirası ediyor. Önce bunu söyleyelim. Sonra birim hesabını yapacağız zaten.

İsviçre’de saatlik asgari ücret ortalama 20 frank olurken, asgari ücret de ortalama 4 bin 500 frank seviyesinde bulunuyor.

İsviçre, Avrupa ortalamasında pahalı sayılabilecek bir ülke olmasına karşın 20 frank ile gidilen bir alışverişte elimizdeki 20 TL ile bakakalıyoruz.

Yapılan alışverişin aynısını Türkiye’de yaptığımızda frank bazında 29 birim öderken, TL bazında 620 TL gibi bir birim hesabı yapabiliyoruz.

Yine asgari ücret üzerinden baktığımızda, temel ihtiyaçlar olan süt, un, peynir gibi alışveriş listesini İsviçreli bir asgari ücretli 225 kez yapabilirken, Türkiye’de bu alışveriş 14 kez yapılabiliyor diyelim.

Biz TL bazında birim hesabıyla 20 birime sadece 1 kilo un ya da 1 paket makarna alabiliyoruz. İkisini birden alamazken, tek başına 1 litre süt dahi alamıyoruz.

O halde gelin, 20 birime(!) İsviçre’de alınanlara birlikte bakalım. Unutmayın aynısı Türkiye’de 620 TL yani 29 frank!

Yorumlar da cabası haliyle.

Su dediysek 1 litre falan.

Pahalı ve alım gücü bunları bir daha açıklayalım.

Belki de ülkede temel ihtiyacın alım gücü yüksek.

20 TL’ye soğan alamadığımızı söylemiş miydik?

Siz neler söylemek istersiniz? Yorumlarda buluşalım.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir